רשימת סרטים וסדרות מומלצים לצפייה
צפיתי בעשרות רבות של סרטים וסדרות העוסקים במוות; בהתמודדות עם מחלות קשות, בהתמודדות של משפחות וחברים עם סוף החיים של יקירם, העוסקים בנושאים של אבל ושכול, או ברוח האנושית, גדולתה ושבריריותה.
ניתן למצוא חלק מהסרטים ברשת וניתן גם להזמין אותי להקרנות מונחות הכוללות צפייה משותפת, סדנה ושיחה קשובה ואינטימית בעקבות התכנים שעלו מהצפייה.

מלווה רוחני למוות – Griefwalker. טים ווילסון. הבמאי יצר דיוקן מופלא של חברו ג'נקינסון ועבודתו המיוחדת: ליווי אנשים לקראת מותם. בעזרת שימוש יפהפה בצילומי הטבע הארעי, וילסון מתעד את עבודתו של ג'נקינסון עם אנשים על סף מוות, בעודו מאתגר אותו בשאלה כיצד המוות הפך להיות ערש אהבתו לחיים. הסרט טווה תמונה מעוררת השראה על אדם יוצא דופן ומשאיר אותנו עם תובנה עמוקה יותר לגבי החיים והמוות.
לצפייה: http://www.nfb.ca/film/griefwalker/

הפרפר ופעמון הצלילה - ג'וליאן שנאבל. סיפורו האמיתי של עורך מגזין האופנה Elle ז'אן דומיניק באובי אשר עבר ארוע מוחי שגרם לכך שכול גופו יהיה משותק מלבד עינו הימנית, בזמן שהכרתו ומודעתו נשארו צלולים לחלוטין. בעזרת עפעוף בלבד הוא מכתיב רומן שלם.

ראם דאס, חוזר הביתה - דרק פק. סרט תיעודי קצר, מביתו במאווי, ראם דאס – חוקר, סופר ומדריך רוחני פורץ דרך – מהרהר על אהבה, על חיים ועל מוות בזמן שחייו שלו מתקרבים לקיצם.

הים שבפנים - אלחנדרו אמנאנבר. סיפורו האמיתי והנוגע ללב של ראמון סמפדרו, שנלחם במשך 30 שנה על זכותו למות.

Lessons on Living – שיעורים על החיים עם מורי שוורץ. סדרת הראיונות והמפגשים שהיו לשדרן טד קופל עם מורי שוורץ, פרופסור מאוניברסיטת ברנדייס שחלה במחלת "לו גריג", מחלת עצבים ניוונית.
לצפייה: https://www.youtube.com/watch?v=dfdNTWWE7NA&t=18s

שנינות - Wit מייק ניקולאס עם אמה תומפסון. מרצה בכירה באוניברסיטה לשירה אנגלית, מקבלת את הבשורה שברחמה התגלה גוש סרטני ממאיר בשלב מתקדם. הסרט חושף את מערכת היחסים שמתפתחת בינה לבין הרופאים המטפלים, האחות בבי"ח, וכן עם עולמה פנימי העשיר.

פרידות - יוגירו טאקיטה. סיפורו של נגן צ'לו, שלאחר פיטוריו נאלץ למצוא עבודה חדשה. העבודה שהוא מוצא מתגלה כמשרד אשר עורך את טקסי הפרידה מהחיים- כמקובל בתרבות היפנית. זה סרט על קירבה, הכרת תודה, יופי ומגע אנושי חם ועמוק.

לפגוש את ג'ו בלק - מרטין ברסט. לאיש עשיר אחד יש הכל; הצלחה, עושר וכוח. מעט לפני יום הולדתו ה-65 מגיע אליו לביקור זר מסתורי שעד מהרה נחשף כמוות. מערכת היחסים אשר מתפתחת בינו לבין המוות ובין המוות לביתו מובילה לסוף מפתיע.

מתים על החיים - רוב ריינר. סיפור ידידותם של שני אנשים מבוגרים, אשר חולקים חשר אחד בהוספיס שבו אושפזו מאחר ששניהם חולים בסרטן סופני. השניים נמלטים מהמקום ומחליטים להגשים את חלומותיהם, ולהנות עד הרגע האחרון..

רחוק ממנה - שרה פולי. זוג מבוגר, נשוי ומאוהב, חי בשלווה בלב אזור מבודד. יום אחד השלווה מופרת כאשר האישה מתחילה להתבלבל. לראשונה בחייהם עליהם להיפרד לאחר 40 שנות נישואים, כאשר האישה עוברת לבית אבות ומאבדת אט אט את הקשר עם המציאות בעקבות אלצהיימר.

עדיין אליס - ריצ'רד גלטצר וווש ווסטמורלנד. פרופ' לבלשנות באוניברסיטת קולומביה שבניו יורק, אשר מאובחנת בגיל 50 במחלת אלצהיימר בהתבטאות מוקדמת. הסרט מתאר את התמודדותה של אליס עם מחלת האלצהיימר, והשפעת המחלה המידרדרת על חייה האישיים וחיי משפחתה.

הזמן שנותר - פרנסואה אוזון. דרמה אודות צלם אופנה בן 30 אשר שומע מהרופא שלו שנותרו לו רק מספר חודשים לחיות. הוא מחליט שלא לחלוק את המידע עם סביבתו הקרובה, ואת ההכנות למותו הוא הופך למסע של פרידה אישית, דבר אשר מוביל למפגשים מפתיעים.

Two Weeks - סטיב סטוקמאן. קומדיה חמוצה מתוקה על ארבעה אחים שנוסעים לבית אמם בקרוליינה על מנת להיפרד ממנה מאחר והיא גוססת. האחים ציפו למוות מהיר אך במקום זה הם תקועים אחד עם השני למשך שבועיים בבית אמם. כעת הם נאלצים להכיר איש את רעהו במצבים שונים, מצבים של צחוק ומצבים של בכי וכאב. שילוב מעולה של דרמה וקומדיה בסרט טראגי שבצילו ממתין המוות הקרוב.

החיים בלעדיי - איזבל קויסט. צעירה בת 23, אם לשתי בנות, ונשואה באושר לגבר הראשון (והאחרון) איתו התנשקה. אביה של אן נמצא זה עשר שנים בכלא, ולאמה - היסטוריה של חלומות מנופצים ושנאה עזה לעולם. בזמן שבחורות אחרות בגילה חוגגות בחוץ, אן מבלה את לילותיה בעבודה כפועלת ניקיון באוניברסיטה שלעולם לא תוכל להרשות לעצמה ללמוד בה. יום אחד, בעקבות התעלפות פתאומית, נכנסת אן לבדיקות רפואיות, בעקבותן היא מקבלת מרופא ביישן ומוזר בשורות מזעזעות. היא לא מספרת לאף אחד, נחושה לגונן על בנותיה מהאמת ובד בבד לקחת את המושכות לידיה ולמצות את מה שאפשר עד כמה שאפשר. היא עורכת רשימה של דברים שרצתה להשיג בחייה ומעולם לא מצאה את הזמן, ומתחילה להגשימם בזה אחר זה.

השמן של לורנצו - ג'ורג' מילר. סיפור אמיתי על הוריו של לורנצו הקטן החולה במחלה סופנית נדירה שיוצאים לחפש תרופה למחלת בנם. סרט איכותי ומעניין, מאוד ביקורתי על החברה שלנו, על ה"מדע המדויק". מסע אנושי של הורים שכל רצונם הוא לעזור לבנם להמשיך לחיות.

פריחת הדובדבן - דוריס דורי. סרט מסע על בעל שיוצא ליפן בעיצומה של פריחת הדובדבן, לאחר מותה הפתאומי של אישתו. המסע גורם לו להתחיל לראותה באור חדש והוא נודר לפצות על חייה האבודים.

לחלום אותך - ינסנט וורד. הורים מאבדים את שני ילדיהם בתאונה. הבעל עוזר לאשתו להתמודד עם השכול והביחד מקל על חייהם אבל אז הוא נהרג אף הוא ומשאיר את אשתו להתמודד לבדה עם העולם הזה. הוא מגיע לעולם הבא ויוצר לעצמו עולם מופלא המורכב מזכרונותיו החזקים ביותר. מודרך ע"י מלאך הוא מגלה שאנני אשתו האהובה לא עמדה במעמסה הנפשית והתאבדה. מקומם של הנשמות שלוקחות את חייהן בעצמן הוא בגהינום אבל כריס מחליט בעזרת כוח אהבתם לשחרר אותה משם.

מכאן והלאה – קלינט איסטווד. הסרט מכאן והלאה מביא את סיפורן של שלוש דמויות. ג'ורג הוא גבר אמריקאי מהמעמד הבינוני בעל כוחות לתקשר עם העולם הבא. מארי היא עיתונאית צרפתיה שחוותה טראומה שכמעט הובילה למותה, מה שמערער את המציאות שלה וכאשר מרקוס ילד לונדוני מאבד את האדם הקרוב אליו הוא מחפש באופן נואש תשובות. כל אחד מהם נמצא במסלול החיפוש אחר האמת. חייהם עומדים להשתלב ולהשתנות לעולמים על ידי מה שהם מאמינים עשוי – או חייב – להיות קיים בחיים הבאים.

ספר המתים הטיבטי – בארי מק'קליין. סרט תיעודי אשר מפענח לצופים את הבארדו טודול – הספר שנקרא למתים הטיבטים ועוזר להם להגיע להארה בשעת המוות וב-49 הימים אחריו. עם קריינות של לאונרד כהן
לצפייה: https://www.youtube.com/watch?v=_V_EBF3wT2k&t=844s

לרדת למטה Get Low – ארון שניידר. הסרט מבוסס בחלקו על סיפורו האמיתי של המתבודד המסתורי מטנסי משנת 1930 אשר התפרסם כאשר ערך לעצמו מסיבת הלוויה בעודו בחיים.

סדרות

שעת המוות. סדרה תיעודית העוסקת בחולים סופניים במהלך הימים האחרונים לחייהם. הסדרה מכניסה את הצופים אל רגעי הפרידה מהחברים הקרובים והמשפחה, ההתמודדות עם המוות המתקרב ומערכת היחסים עם הרופאים והצוות המסייע של בית החולים, שמדריכים את החולים במהלך השעות הקשות.

עמוק באדמה six feet under. סדרת דרמה אמריקאית שיצר אלן בול, העוסקת בנושא החיים בצל המוות ומאופיינת בסגנון אלגורי. היא מתמקדת במשפחת פישר המנהלת בית לוויות בלוס אנג'לס שבקליפורניה. סדרה מעולה שנמשכה 5 עונות ועוסקת בחיים כאשר המוות הוא חלק בלתי נפרד מהם.