ליווי רגשי ורוחני בהתמודדות עם אבל ושכול

אַחַת לִתְקוּפָה מַכָּה בִּי סוּפָה
עוֹקֶרֶת קִרְעֵי עֲנָפִים עֲיֵפִים
וַאֲנִי בְּסוֹפָהּ כְּמוֹ חַיָּה שְׁסוּפָה
מִתְבּוֹנֵן בְּנִדְּחֵי עֲנָפַי הַשְּׁפוּפִים

וְסָפַגְתִּי סוּפוֹת וְנוֹתַרְתִּי אֲנִי
וַאֲפִלּוּ יוֹתֵר, בִּזְכוּת מַה שֶּׁהָלַךְ,
גַּם הַפַּחַד אָבַד וְגָדַל אֵמוּנִי
בְּעַצְמִי וּבָאֵל וּבְמַה שֶּׁיִּשְׁלַח. (יחזקאל רחמים)

הליווי הרוחני לא נפסק עם מותו של האדם – החולה או הזקן. אני ממשיכה לתמוך במשפחה האבלה, בחברים ובקרובים, ככל שהם זקוקים לכך. מותו של אדם אהוב, במיוחד בפתאומיות, מזעזע את עולמנו. מוות פתאומי יכול לקרות על רקע מחלה קשה, כמו התקף לב או אירוע מוחי, או מסיבות אחרות כמו תאונה, רצח או התאבדות. האובדן הפתאומי מונע מהאדם וממשפחתו להתכונן נפשית לכך, ולהיפרד כפי שאולי היו רוצים.

האובדן של אדם קרוב הנו מההתנסויות הקשות, המכאיבות והמורכבות שמזמנים לנו החיים. דרך האובדן אנו חווים אבל שחשוב להיות מודעים אליו, לתת לו מקום ולגיטימציה ולהכיר את ההיבטים הרבים שלו. האבל מתבטא בגוף ובנפש, ובמיוחד בזמנים של קושי ועצב – יש מקום לרוח; האישית, האנושית, הטרנסצנדנטית והשורה בכל. האבל הוא תגובה נורמלית לשכול, תגובה אנושית ואוניברסלית, שחשוב לחלוק אותה ולעבד אותה.

לעיתים חוויית האובדן מנפצת את עולמו המוכר של האדם, ולחוויה הזאת קיימים מאפיינים רבים הדומים לאלה של טראומה: שיתוק, חוסר אונים, אשמה, הלם, חוסר ודאות, כאב וייאוש. עם זאת, ישנה אפשרות, בתמיכה רגישה ועדינה, למצוא ולגלות מקום של משמעות, להקל על ההתמודדות ולהתפתח רגשית ורוחנית.
את מלאכת האיחוי דרך הליווי הרוחני, ניתן לדמות למלאכת הקינצוגי. קינצוגי (kintsugi שאפשר לתרגם מיפנית כ"איחוי מוזהב"), הנו מושג אשר מתייחס להדבקת כלי חרס יקר ערך ומיוחד שנשבר, ושבמקום להשליך אותו, מאחים את חלקיו, ואת קווי השבר המאוחים מדגישים בתערובת של דבק מוזהב. הכלי, שוב שלם, מתוקן וניתן להשתמש בו, אך היסטוריית השבר והפגימות שלו דווקא מודגשים.
כך גם בשכול ובאבל; ישנה הכרה בכך שהחיים כפי שהיו עד לרגע האובדן נופצו, ולא ישובו להיות כפי שהיו, אך השבר הזה ניתן לריפוי, ואף ישנה אפשרות לתקווה וליצירת חיים המכירים באובדן ואף צומחים ממנו. הטרנספורמציה שמתרחשת לאחר טראומה, בין אם של כלי חרס ובין אם של בן אדם, טומנת בחובה סוג עמוק של יופי אשר נובע מהכרה בשלמותו של הבלתי מושלם.

לא ניתן למחוק טראומה. המפתח לתיקון, באבקת הזהב המטאפורית, היא ההכרה בשבר. הדרך לריפוי, במובן של הילינג, הינה דרך מודעות רגשית ורוחנית אשר מאפשרת שינוי וכן ארגון מחדש של הזהות, תפיסת המציאות האישית, המשפחתית, החברתית והקיומית – זוהי תפיסה שלמה והוליסטית. השלם הנו גדול מסך חלקיו, גם אלה השבורים.

הגיגי השראה – משבר לאיחוי
"העולם שובר כל אחד, ולאחר מכן רבים חזקים יותר במקומות השבורים" – ארנסט המינגווי
"ישנו סדק, סדק בכל דבר – זהו האופן שבו האור חודר פנימה" – לאונרד כהן
"אין דבר שלם יותר מלב שבור" – רבי מנחם מנדל מקוצק