תמיכה בהתמודדות עם המוות

"אלה שלא חיו באמת – שהותירו בעיות בלתי פתורות, חלומות שלא הוגשמו, תקוות שהתנפצו, ושהרשו לדברים הממשיים בחיים לחלוף לידם (לאהוב, להביע רגשות חמים, לגלות את עצמם) – הם אלה שיתר מכולם ממאנים למות. אף פעם לא מאוחר לחיות ולצמוח". אליזבט קובלר-רוס

 

המוות הוא וודאי, ועם זאת רוב בני-האדם מסרבים להכיר בו ולחשוב עליו. מחלה קשה שאינה ניתנת לריפוי, מפגישה את האדם עם הבלתי נמנע, עם עובדת-מותו בצורה אינטנסיבית וישירה, מפגש שמעורר רגשות חזקים כמו; אימה, חרדה, ייאוש וחוסר אונים.

כמלווה רוחנית, אני מכירה ברגשות אלה, מעניקה לאדם משענת ותמיכה כדי שילמד לנשום ולהכיל אותם, ומאפשרת הכרות עם דרכים נוספות לחיות עם עובדת המוות.

כדולה התומכת ביולדת, המסייעת ליולדת להירגע אל כאב צירי הלידה ולנוע עם תהליך הלידה הטבעי – כך גם אני 'כדולה של המוות', בכנות ובעדינות, מלווה את האדם ומשפחתו. אני נפגשת עם כל אחד על פי דרכו, אמונתו ומשיכתו.

"גַּם כִּי אֵלֵךְ בְּגֵיא צַלְמָוֶת לֹא אִירָא רָע כִּי אַתָּה עִמָּדִי"...


אני נמצאת עם האדם כדי לשוחח על החלטות סוף החיים, כדי לכתוב צוואה רוחנית, להתפלל, למדוט, או להעניק הילינג מרגיע – בעיקר לסייע לו שיחיה במלאות נפשית ורוחנית עד נשימתו האחרונה.

חשוב לי לציין, שאיני מגיעה עם תורה, רעיון, או כל משנה פילוסופית או רוחנית לגבי המוות, המוות הוא מסתורי ובלתי ידוע עבורי – ואני שמחה שכך.

המוות הוא הזדמנות לצמיחה רגשית ורוחנית; הוא שעון מעורר להתבוננות על מערכת היחסים שלנו עם החיים – ולהבין מה חשוב לנו באמת. זאת הזדמנות, מצד אחד כפויה, אך גם נדירה, שניתן להשתמש בה כדי לחיות בטוטאליות רבה יותר, להגשים כמיהות וחלומות ולאפשר להיפרד מהעולם בנחת, מה שאני מכנה 'מוות טוב'.

אני מצטרפת לאדם, למשפחתו וקרוביו, בזמן ובמקום בו הוא נמצא; בביתו, בהוספיס, או בית החולים. אני תומכת באדם במקביל לצוות רפואי תומך (פליאטיבי) ומעניקה לו מרחב מקודש לחקירה, תהליך פרידה והשלמה.

ליווי לקראת המוות מאפשר;

  • נוכחות שלווה, נינוחה ותומכת
  • יצירת מרחב מקודש, קשוב ומרפא
  • להגשים "חלומות"
  • איפשור של "מוות טוב"
  • קיום תפילות, טקסים
  • שיחה כנה
  • פרידה שלמה