סיפור חיי

שמי הלה אשחר, נולדתי בירושלים ביולי 1969 וכיום אני מתגוררת בחיפה.

השאלה הראשונה ששואלים אותי כשאני מציגה את העיסוק בליווי הרוחני, היא; "מה הביא אותך להתעסק במוות? זה לא מדכא"? המענה שלי הוא, שהעיסוק בסוף החיים, מחלות ואובדן לא רק שאינו מדכא, אלא ממלא את חיי במשמעות ומעורר בי השראה שאינה פוסקת.

אירועים רבים, מעין סימני-דרך, כיוונו אותי לעסוק בתחום מרתק זה.

אני זוכרת את עצמי, בת 12, יושבת למרגלות מיטתו של סבי החולה ששכב בבית החולים, מחזיקה בכף ידו ומלטפת אותה, חשה רוך ואהבה כלפיו, נעלמת בדממה אל משהו עמוק ועוטף שמחבר בינינו…זאת היתה פגישתנו האחרונה.

במשפחתי המורחבת ידענו אבל ושכול, שכיסה כערפל דק את חיינו. ליגון לא היו מילים, הוא היה רק תחושה שריחפה באוויר – ואחת ממשימות חיי, הוא להביא מילים, תקשורת ובהירות למקומות הכאובים והבלתי מדוברים.

העניין שלי בהתפתחות רוחנית ובשאלות קיומיות התעורר תוך כדי משבר עמוק שחוויתי. חוויתי אבל, צער וקשיים גדולים – המקום הכואב הוביל אותי לא להסתפק יותר בקיים – במסלול שעליו גדלתי והתחלתי לשאול; מי אני? מהי תכלית החיים ומשמעותם?

הרקע המקצועי והלימודי שלי כולל לימודי מחול וריקוד, יוגה וטאי צ'י, תיאטרון ואומנות. השאלות הקיומיות שמלוות אותי שלחו אותי ללמוד טכניקות ריפוי מגוונות; מהילינג, דרך רפואה סינית מסורתית, תרפיה דרך רגרסיה (בשיטה ההולוגרפית) ולפתח את מודל 'מסע הנשמה' – המבוסס על הגותו של מייקל ניוטון.

אבל גם שם לא עצרתי…. החלו להגיע אלי אנשים אשר מצאו עצמם מתמודדים עם הפרק האחרון של חייהם; לרוב בסבל רב, פחד ובכאב. עשיתי כל שביכולתי להקשיב להם ולסייע להם להשיג הקלה מסוימת, משמעות או תקווה, ואז בשנת 2007, שמעתי לראשונה על המקצוע; ליווי ותמיכה רוחנית לאנשים המתמודדים עם מחלות מאיימות חיים, במצבי משבר, אבל ואובדן.

באנגלית נקרא התחום: Chaplaincy, Spiritual support, Pastoral care

יש לי רקע בעבודה עם אוכלוסיות מגוונות; מילדים ותינוקות, דרך בני נוער בסיכון, ובוגרים מכל הרקעים והגילאים.

מקורות ההשראה הרוחנית והלימוד שלי הם רבים – ואני משתוקקת ללמוד מכל בארות החוכמה.

גיליתי אוצרות-רוח בזרמי היהדות המתחדשת, בזרם הסופי- מיסטי, דרך הטאו, בודהיזם, הזן ובהינדואיזם.

את ההכשרה שלי בליווי רוחני קיבלתי בלימודים בעמותת 'אחווה' ובשנת לימודים נוספת בת.ל.מ (רשת  לטיפול, ייעוץ ואיבחון פסיכולוגי) בתוכנית 'להיפרד בשלום'.

לאחר מכן המשכתי לתוכנית CPE – Clinical Pastoral Education, שאת רובה עברתי בבית החולים RWJUH בניו-ג'רזי, ארה"ב. בשנת 2013, הייתי בקבוצת המוסמכים לליווי רוחני, הראשונה בישראל.

בשנת 2021 הוסמכתי כמחנכת ומדריכה בליווי רוחני ואני מובילה משנת 2014 את תוכנית ההכשרה בליווי רוחני בצפון דרך עמותת 'קשובות'. אני מעורבת בתחום הליווי הרוחני בארץ, שמחה על התעוררותו ותורמת להגברת המודעות והחשיבות שלו במערכת הרפואית והחברתית.

הייתי מלווה רוחנית בבית אבות ובמרכזי-יום לקשיש, ובשנים האחרונות אני עובדת במרכז הרפואי פדה-פוריה, בתוכנית מקום לנש(י)מה של מרכז אלה בליווי רוחני לאחר אובדן פתאומי וכן פוגשת באופן פרטני אנשים ומשפחות אשר זקוקים לתמיכה וליווי בסוף החיים.

בנוסף אני מרצה בכנסים מקצועיים ובימי-עיון, מנחה השתלמויות וסדנאות לצוותים מקצועיים מתחום הרפואה, הסיעוד והפסיכותרפיה.

אני יכולה להעיד שהעיסוק הזה אשר מפגיש אותי באורח יומיומי עם מחלות קשות, מוות וכאב, רחוק מלהיות מדכא. כאשר אני נפגשת עם אנשים ומשפחות, אני מתמלאת בהשראה מרגעי חסד, נדיבות אנושית וממפגשים אנושיים אינטימיים. במפגשים יש מקום להומור, כמו גם להקשבה מעודנת, התעלות ותחושה עמוקה של מפגש שיש בו שיתוף, אותנטיות וריפוי.
גם כשאין ריפוי של הגוף – זהו ריפוי של הלב, קסם שקורה, שאותו אני מכנה:
"להיות בריא ושלם – גם כשאתה חולה".

 

אתם מוזמנים ליצור איתי קשר 052.3763486