סיפור חיי

שמי הלה אשחר, נולדתי בירושלים ביולי 1969, סמוך לנחיתה הראשונה על הירח. המיתוס המשפחתי מספר שאני נקראת 'הלה' כהדהוד לארוע היסטורי זה – האור המקיף את הירח.

השאלה הראשונה ששואלים אותי כשאני מציגה את העיסוק בליווי הרוחני, היא; "מה הביא אותך להתעסק במוות? זה לא מדכא"?

זאת שאלה טובה, אך אין לי עליה תשובה מובהקת, אלא התבוננות על סימני-הדרך בחיי שכיוונו אותי לעסוק בתחום מרתק זה.

-אני זוכרת את עצמי, בת 12, יושבת למרגלות מיטתו של סבי החולה בבית החולים, מחזיקה בכף ידו ומלטפת אותה, חשה רוך ואהבה כלפיו, נעלמת בדממה אל משהו עמוק ועוטף שמחבר בינינו…זאת היתה פגישתנו האחרונה.

-גדלתי במשפחה שדחפה אותי לרכוש השכלה והעניקה לי בסיס אינטלקטואלי משובח להמשך חיי, משפחה חילונית- ציונית, שבה ענייני דת או אמונה לא נכחו. העניין שלי בהתפתחות רוחנית ובשאלות קיומיות התעורר תוך כדי משבר עמוק שחוויתי. חוויתי אבל, צער וקשיים גדולים – המקום הכואב הוביל אותי לא להסתפק יותר בקיים – במסלול שעליו גדלתי והתחלתי לשאול; מי אני? מהי תכלית החיים ומשמעותם?

-בחרתי בלימודי תיאטרון כדי להמשיך לבטא את האהבה שלי למחול וריקוד בצורות מגוונות, אך השנים האלה של יצירה, אומנות והופעות דווקא הובילו אותי להעמיק לחקור במסתרי-החיים;

לחפש ולנבור בספרים אשר דיברו על המוות, על השאלות שהמין האנושי שאל על חיים קודמים ובסופו של דבר גם להפוך לתרפיסטית בטכניקות רגרסיה (בשיטה ההולוגרפית) ולפתח את מודל 'מסע הנשמה' – המבוסס על הגותו של מייקל ניוטון.

-אבל גם שם לא עצרתי…. החלו להגיע אלי אנשים אשר מצאו עצמם מתמודדים עם הפרק האחרון של חייהם; לרוב בסבל רב, פחד ובכאב. עשיתי כל שביכולתי להקשיב להם ולסייע להם להשיג הקלה מסוימת, משמעות או תקווה, ואז בשנת 2007, שמעתי לראשונה על המקצוע; ליווי ותמיכה רוחנית לאנשים המתמודדים עם מחלות מאיימות חיים, במצבי משבר, אבל ואובדן.

באנגלית נקרא התחום: Chaplaincy, Spiritual support, Pastoral care

-בנוסף לרקע שלי כמטפלת הוליסטית שהתמחתה ברפואה סינית, טווינה, תרפיה דרך רגרסיה וטכניקות הוליסטיות שונות, יש לי רקע בעבודה עם אוכלוסיות מגוונות, מגילים שונים ומקומות חברתיים שונים (מילדים ותינוקות, דרך בני נוער בסיכון, ובוגרים מכל הרקעים והגילאים)

מקורות ההשראה הרוחנית והלימוד שלי הם רבים – ואני משתוקקת ללמוד מכל בארות החוכמה. גיליתי אוצרות-רוח בזרמי היהדות והמתחדשת, בזרם הסופי- מיסטי, דרך הטאו, הזן ובהינדואיזם. את שנות הלמידה ליוו תרגול מעשי בטאי צ'י וצ'י גונג, יוגה, וכן ושנים רבות של ריקוד ומחול שבו אני עוסקת מאז ילדותי המוקדמת.

את ההכשרה שלי בליווי רוחני קיבלתי בלימודים בעמותת 'אחווה' ובשנת לימודים נוספת בת.ל.מ (רשת  לטיפול, ייעוץ ואיבחון פסיכולוגי) בתוכנית 'להיפרד בשלום'.

לאחר מכן המשכתי לתוכנית CPE – Clinical Pastoral Education, שאת רובה עברתי בבית החולים RWJUH בניו-ג'רזי, ארה"ב.
בשנת 2013, הייתי בקבוצת המוסמכים לליווי רוחני, הראשונה בישראל.

כיום, אני מעורבת מאד בתחום הליווי הרוחני בארץ, שמחה על התעוררותו ותורמת להגברת המודעות והחשיבות שלו במערכת הרפואית והחברתית. אני מלווה רוחנית בבית אבות, מועסקת במרכזי-יום לקשיש, מדריכה ומנחה בתוכנית ההכשרה 'משיב הרוח' של עמותת 'מרכז שוורץ לבריאות ורוח' בחיפה ופוגשת באופן פרטני אנשים ומשפחות אשר זקוקים לתמיכה. בנוסף אני מרצה בכנסים מקצועיים, דוגמת הכנס השנתי לליווי רוחני וכנס 'תמיכה' של העמותה לרפואה פליאטיבית בישראל.

כעת, אני יכולה להעיד שהעיסוק הזה אשר מפגיש אותי באורח כמעט יומיומי עם מחלות קשות, מוות וכאב רחוק מלהיות מדכא. כאשר אני נפגשת עם אנשים ומשפחות, אני בעיקר מתמלאת בהשראה מרגעי חסד וממפגשים אנושיים אינטימיים. במפגשים אלה נוצר מרחב מקודש שיב בו הומור, כמו גם הקשבה מיטיבה, התעלות ותחושה עמוקה של מפגש שיש בו שיתוף, אותנטיות וריפוי.

גם אם לא ריפוי של הגוף – זהו ריפוי של הלב, קסם שקורה, שאותו אני מכנה:

"להיות בריא – גם כשהגוף חולה".

אתם מוזמנים ליצור איתי קשר 052.3763486